Konica Minolta sagsøger danske partnere

Konica Minolta har opsagt kontrakten med to jyske partnere. Nu følger konkursbegæring og retssag.

Artikel top billede

De bagvedliggende firmaer bag Konica Minolta Business Center Århus og Konica Minolta Business Center Horsens har begge fået opsagt deres aftale med Konica Minolta fra i dag.

»De har misligholdt betalingerne og handlet uetisk overfor kunderne,« slår Konica Minoltas direktør Martin Rahbek fast, som begrundelse for opsigelsen af samarbejdet.

Konica Minolta-direktøren understreger, at kopimaskineproducenten straks er gået i gang med at finde afløsere for de to opsagte østjyske forhandlere.

De to Konica Minolta-partnere drives af selskaber ejet af de to direktører, Claus Andersen og Lars Bo Midtgaard.

»Vi vil selvfølgelig sagsøge begge virksomheder, og overvejer også at lægge sag an personligt mod begge ejere. Vi mener ikke, at virksomhederne er større, end at ejerne må være bekendt med en daglige drift,« siger Martin Rahbek til CRN.

Ifølge Martin Rahbek vil Konica Minolta også begære de to selskaber konkurs, som følge af, at de ikke har overholdt betalinger til Konica Minolta.

Det er dog især de to partneres angivelige brud på de etiske regler, der får Konica Minoltas direktør Martin Rahbek op af stolen.

»Vi er nogle af dem, der går forrest med de etiske regler. Der har været kundeklager i sådan en grad, at vi bliver nødt til at reagere. Vi kan ikke leve med, at de bryder de etiske regler,« siger Martin Rahbek.

Han fortæller, at det drastiske skridt kommer efter flere måneder dialog med de to partnere.

»Det er første gang, vi er ude for noget, der har den ubehagelige vinkling, som det her har. Normalt har vi gode møder og aftaler aktioner for at rette ind, når vi har problemer. Men det har gentagne gange vist sig, at det ikke er gået den rigtige vej hos de to partnere,« siger Martin Rahbek.

ComONs søstermagasin CRN har forsøgt at få en kommentar fra Claus Pedersen og Lars Bo Midtgaard. Men de har ikke reageret på CRNs henvendelser.

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job