TDC og Easyjet tager Holland først

Holland bliver det første land hvor TDC og Easyjet-stifteren Stelios Haji-Ioannou søsætter lavprismobil-konceptet Easy Mobile. Det fortæller Stelios Haji-Ioannou til en hollandsk avis.

De hollandske mobilkunder bliver tilsyneladende de første, der præsenteres for det lavprismobilkoncept, som TDC og Easyjet-stifteren Stelios Haji-Ioannou har planer om at søsætte i flere europæiske lande inden for kort tid. I et interview i den hollandske avis De Telegraaf afslører Stelios Haji-Ioannou således selv, at tulipan-landet sandsynligvis bliver første mål for EasyMobile-konceptet.

Med det danske televidunder Telmore som forbillede er det tanken at udbrede lavprismobiltelefoni til en række europæiske lande. England har tidligere været nævnt som et af de lande, hvor EasyMobile først ville se dagens lys. TDC og Stelios Haji-Ioannou har dog ikke tidligere ville sætte præcise navne på de første lande, da det afhænger af hvilke aftaler EasyMobile kan få med de lokale netværksoperatører om leje af mobilnetværk.

Hos TDC er man fortsat knap så åbenmundede som partneren.
»Der forhandles med netværksoperatører i flere lande, og Holland er et af dem,« lyder den kortfattede kommentar fra TDC's pressesekretariat.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job