Det skal koste penge at kommentere

Opsigtsvækkende udspil fra østeuropæiske netmedier.

Artikel top billede

I fremtiden kan det blive kutyme, at man skal have tegnedrengen op af lommen for at sige sin mening på nettet.

Ifølge Journalisten.dk er en lille trend ved at sprede sig i de østeuropæiske lande. Den slovenske netavis Novinky.cz har indført en procedure, så alle, der vil kommentere på artikler, først skal modtage en kode per post. Når de efterfølgende kommenterer en artikel, bliver de præsenteret med deres rigtige navn og hjemstavn. Men læserne skal ikke kun gennem den langvarige registrering for at ytre sig. De skal også betale 15-20 kroner om måneden.

Brugerbetalingen er indført for at begrænse de ressourcer, der tidligere skulle afsættes til at kontrollere debatindlæg for injurier og vrøvl.

»Denne radikale tilgang har virket. Antallet af læserkommentarer er faldet fra 50.000 til 4000 om dagen. Men antallet af sidevisninger er vokset med en tredjedel, fordi kvaliteten af indholdet er skudt i vejret,« udtaler Tomáš Bella fra firmaet Piano, der netop leverer en service til at begrænse læserkommentarer.

Ifølge ham frigiver systemer journalistiske kræfter til bedre journalistik, fordi de ansatte ikke skal bruge kræfterne på at være moderatorer.
Piano begynder senere i år at lægge et lignede kommentarsystem på flere af de mest populære nyhedshjemmesider i Slovakiet, så der altså skal betales, hvis man har noget på sinde.

Firmaet vil også forsøge at give de betalende og engagerede læsere flere fordele.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse