Blogsfæren er blevet mainstream og det kan aflæses i den seneste State of the Blogosphere rapport fra Technorati. Hver eneste dag kommer der næsten 1 million nye blog-indlæg - hele 133 millioner indlæg siden den første opgørelse i 2002 - og de mest populære blogs er efterhånden så store, at selv kommercielle internetsites ikke kan følge med. Fire ud af de ti mest populære underholdnings-sites på nettet er således blogs.
Og der kan tjenes gode penge som blogger. Mere end halvdelen af alle bloggere har annoncer på deres side, og selvom den gennemsnitlige årlige indtægt kun er på 200 dollar - knap mere end prisen for at holde bloggen kørende - så ser tallene helt anderledes for de mest populære bloggere.
Blandt dem, som har mere end 100.000 unikke besøgende om måneden, ligger den gennemsnitlige indtjening på mere end 75.000 dollar om året. Og de absolutte stjernebloggere som OMG, TMZ, Asylum og Perez Hilton tjener formentlig langt mere.
Tallene fra Technorati viser at 73 pct. af de europæiske bloggere er mænd, 31 pct. er enlige og 54 pct. har et fuldtidsjob.