DotDK: Støtten er hjemme

Til trods for kritik fra flere vigtige brugerorganisationer er det lykkedes for DotDK/Afilias at sikre sig støtte nok fra det danske internet-samfund til at gå af med sejren. Det hævder parterne selv. Man er dog endnu ikke klar til at fortælle, hvilke organisationer, der står bag støtten.

Allerede i torsdags stod det klart, at DotDK/Afilias-lejren har de nødvendige støtte-erklæringer, der kræves for at kunne fuldbyrde overtagelsen af kontrollen med det danske internet. Det oplyser medstifter af DotDK Kim Viborg Andersen.

Hvilke organisationer, der har valgt at bakke op, vil DotDK/Afilias dog ikke fortælle om endnu.

ComON erfarer imidlertid, at to af de meget vigtige aktører, Forbrugerrådet og Dansk IT, ikke er medunderskrivere på nogen støtteerklæring. Formanden for Forbrugerrådet og formanden for Dansk IT har i fællesskab forfattet et et helt nyt debatindlæg, hvor de rejser kritiske spørgsmål ved DotDK/Afilias-modellen.

"Jeg har i hvertfald ikke skrevet under på nogen støtte-erklæring, og jeg er et godt stykke vej fra at gøre det," siger Forbrugerrådets formand Rasmus Kjeldahl til ComON.

Forbrugerrådet er i en nøgleposition i sagen, fordi få andre organisationer kan siges at repræsentere den menige internetbruger. Sålesdes er Forbrugerrådet den eneste anden aktør end brancheforeningerne, der har fået lov at deltage i Kulturministeriets arbejdsgruppe om indgreb mod piratkopiering på internettet.

Kim Viborg Andersen afviser, at udmeldingen om at støtten nu er hjemme skulle være et mediestunt.

Han mener, at hans modpart, Mads Bryde Andersen fra Dansk Internet Forum, DIFO, under alle omstændigheder vil prøve at så tvivl om lødigheden af de organisationer, der vælger at støtte DotDK/Afilias.

Ved redaktionens slutning hvar det ikke lykkedes at få en kommentar fra Mads Bryde Andersen.

Kim Viborg Andersen angiver juridiske spørgsmål som grunden til, at han endnu ikke kan offentlige navnene på de organisationer, der skulle bakke om DotDK/Afilias.

Ifølge udbudsmaterialet for udbudet om driften af det danske internetdomæne skal vinderen af IT og Telestyrelsens udbud kunne dokumentere støtte fra et bredt udsnit af det danske internetsamfund. For at opfylde kravet om bred repræsentation skal der som minimum indsendes støtteerklæringer fra "fire vigtige organisationer", der samlet set både skal repræsentere private brugere, professionelle brugere og internetbranchen - det vil sige leverandører.

Blandt sidstnævnte er en anden vigtig organisation, foreningen DKregistrar, der blev stiftet tidligere i år for at samle branchen. Denne organisation blev så sent som i sidste uge sprængt på netop spørgsmålet om støtten til DotDK/Afilias, og udbryder-organisationen, der har fået navnet Internetbranchens Fælles Organisation, er så sent som i dag blev optaget som medlem af Dansk Internet Forum.

At støtte-erklæringen fra DK Registar dermed er blevet så udvandet, at den reelt er uanvendelig, kommer dog ikke til at påvirke det faktum, at DotDK/Afilias har den støtte, man har brug for, hævder Kim Viborg Andersen:

"Vi har rigeligt med støtte-erklæringer fra organisationer, der kan siges at repræsentere bredt - helt som de skal ifølge udbudskravet," siger Kim Viborg Andersen.

Efter omfattende kritik af organisationens manglende åbenhed har DotDK/Afilias valgt at offentliggøre det specifikke tilbud, som man for flere måneder siden sendte til IT og Telestyrelsen.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Category Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse