Google: Mere kontrol til brugerne

Google-chef Eric Schmidt lover nu at brugerne af firmaets internet-tjenester får mere kontrol over deres egne data.

På en konference ved Stanford-universitetet i San Francisco lørdag fortalte Google-chef Eric Schmidt, at brugerne fremover skal have større kontrol over deres egne data, der er gemt på Googles servere. Det kan tolkes som en indrømmelse overfor kritikere, der mener at Google efterhånden har registreret alt for mange oplysninger om brugerne.

»Data skal aldrig bruges til afpresning. Vi bliver nødt til at beskæftige os med dette tema, inden det bliver reguleret med lovgivning,« sagde Eric Schmidt.

Han sammenlignede det med telefoni, hvor brugeren har retten til at beholde sit telefonnummer, når man skifter teleselskab. Tilsvarende skal det også være muligt at hente de data, der er registreret i Google's systemer, og eksportere dem til andre programmer.

Eric Schmidt nævnte to konkrete initiativer. Dels en eksportfunktion til Gmail, så beskederne kan overføres til andre postprogrammer, og dels en mulighed for at gemme sine egne søgninger lokalt.

Desuden fortalte Google-chefen, at firmaet eksperimenterer med reklametjenester til mobiltelefon. Han forudsagde at reklamefinansierede mobiltelefoner i fremtiden kan blive helt gratis for brugerne. Google har dog ikke tænkt sig selv at uddele gratis mobiltelefoner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job