Hver tyvende billedbesked indeholder virus

Firmaet Fortinet melder at en ud af 20 mms-beskeder indeholder en mobilvirus.

Ifølge sikkerhedsleverandøren Fortinet ligger der mobilvirus i fem procent af alle mms-mobilbeskeder. Det er et overraskende højt tal, og Fortinet erkender da også, at firmaet selv var skeptisk overfor tallene i starten.

I sit nyhedsbrev oplyser Fortinet at selskabet har installeret en netværksbaseret antivirus-filter hos en større mobiloperatør i Tyskland. En efterfølgende analyse har vist, at 1 ud af 20 mms'er der går gennem systemet indeholder skadelig kode.

Fortinet fortæller at Commwarrior.B virussen repræsenterer to tredjedele af de inficerede beskeder, mens Commwarrior.A står for den sidste tredjedel.

»Truslen fra mms-beskeder er nok blevet overdrevet i de sidste måneder, men de er ved at blive en alvorlig trussel mod næsten 80 millioner smartphones. Tidligere blev mobile vira spredt over Bluetooth, der kræver at telefonerne er tæt på hinanden, men nu kan mms-vira rejse rundt om verden på få minutter og inficere talrige forskellige telefon-modeller, og på den måde minder de meget om e-mail trusler,« siger Nick Bilogorsky, der er chef for virusanalyse hos Fortinet.

Han anbefaler at mobiltelefon-brugere bør behandle mms'er på samme måde som e-mails og være forsigtig med at åbne vedhæftede filer fra ukendte afsendere.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect