TDC tager kampen op mod Sonofon

TDC Mobil vil matche priserne på Sonofons nye lavpriskoncept. Kampen om mobilkunderne intensiveres.

Kampen om succes eller overlevelse på mobilmarkedet bliver intensiveret i dag. Danmarks største mobiloperatør, TDC Mobil, sætter nemlig sine priser ned, så de præcis matcher de priser som Sonofon ligger ud med i deres nye lavpriskoncept, der går i luften om få dage.

Det er TDC Mobils internetbaserede selvbetjeningsprodukt Mixit, der bliver spydspidsen i kampen mod TDC's største rival. Mixit priserne bliver fra i dag sat ned så de matcher priserne på Sonofons kommende lavpriskoncept. Det vil sige 1 krone i minuttet og 20 øre for en sms.

Lavprisselskaber som Telmore og CBB Mobil har igennem længere tid taget markedsandele fra de traditionelle mobilselskaber, og det fik i juli Sonofon til at annoncere, at de ville tage kampen op med et lavpriskoncept med lave priser og ingen abonnement. Samtidig kæmper især selskaberne Orange og Telia hårdt for bare at overleve og rygterne om en fusion af de to selskabers danske afdelinger har sviret sommeren over.

Indtil nu har mobilmarkedets største spiller, TDC Mobil, holdt sig i skindet og lurerpasset. Men nu blæser mobilmastodonten til kamp.
»Der lægges pres på alle nu, og det bliver hedt i den kommende tid. Men vi tager Sonofons træk meget alvorligt og er nødt til at matche det. Ellers mister vi markedsandele,« siger TDC Mobils adm. direktør Mads Middelboe til Børsen.

Offensiven fra TDC Mobil skal ikke kun ses i lyset af, at Sonofon er den største og formentlig også økonomisk stærkeste modstander til TDC, men også at Sonofon med deres nye koncept udfordrer det ledende lavprisselskab Telmore. TDC ejer en del af Telmore og et angreb mod Telmore er derfor også et angreb mod TDC, der derfor presser på Sonofon fra flere fronter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere