AltaVista udvikler mikro-portal

I slutningen af juli lanceres AltaVista MicroPortal, en slags mini-browser, der kan hentes og installeres fra Internet. Programmet består af et enkelt vindue, der - hvis brugeren ønsker det - konstant vil være i forgrunden. Når vinduet er åbent kan brugeren med et enkelt klik starte en søgning eller hente skræddersyede nyheder, sportsresultater, vejrprognoser og aktiekurser. AltaVista MicroPortal fungerer kun med Internet Explorer 4 og nyere browsere.

Som et ekstra incitament vil AltaVista i løbet af det første år uddele 5 mio. dollars i firmaets egen elektroniske møntfod, der kan bruges hos indkøbstjenesten Shopping.com. Jo længere brugeren har vinduet åbent, jo større er chancen for at tjene virtuelle dollars.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    itm8 A/S
    Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere


    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere