Ondsindet kode spredes over nettet

Efterhånden som almindelige brugere bliver bedre til at beskytte sig mod e-mails med malware, bruger bagmændene i højere grad det almindelige net til at sprede infektionen.

Sikkerhedsfirmaet Sophos offentliggjorde via en rapport på årets Information Security-konference i London, at malwareangreb skifter metode. I stedet for at spamme sig ind på brugernes harddiske, bruger it-kriminelle i højere grad det almindelige web.

Sophos baserer deres konklusion på, at mens de fandt næsten tre gange så meget malware i det første kvartal af 2007 som 2006, er antallet af spam med malware faldende.

Malwarens top ti for det første kvartal i 2007 ser således ud:

1. Troj/Fujif 50.8%
2. Troj/Ifradv 12.1%
3. Troj/Decdec 10.4%
4. Mal/Packer 6.3%
5. JS/EncIFra 5.5%
6. Mal/FunDF 2.3%
7. Mal/Psyme 2.2%
8. Troj/Zlob 2.0%
9. Mal/Behav 1.2%
10. Mal/DelpBanc 0.4%

De fleste websites er ikke spammernes egne, men upatchede eller dårligt kodede servere, der tilhører en tredjepart.

Kina kommer ind på en klar førsteplads, som det land, der hoster mest malware, skarpt efterfulgt af USA. Tilsammen lægger de to lande serverplads til 70 procent af malwaren på nettet. USA var ellers det førende land i malware sidste år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere