3-strikes indført af fransk lov

Som det første land i verden vedtager Frankrig den kontroversielle 3 strikes model for lukning af fildeleres internetforbindelse.

Den franske nationalforsamling har vedtaget den kontroversielle 3 strikes-lov, der dikterer lukning af folks internetforbindelse, hvis de gribes i at downloade copyrightbeskyttede filer. Dermed bliver Frankrig det første land i verden, der indfører 3 strikes mod ulovlig fildeling.

Mens Frankrig sidste år havde formandskabet i EU havde præsident Sarkozy held til at fjerne en bestemmelse i telekom-pakken, som ellers ville gøre det umuligt for medlemslandene at indføre 3-strikes-lovgivning.

Bestemmelsen - amendment 138 - blev fjernet i førstebehandlingen i ministerrådet, trods Danmarks protest. Den endelige skæbne for amendment 138 i telekompakken, der skal forhandles med EU-parlamentet, er dog endnu ikke endeligt helt afklaret.

Det er til gengæld den franske lov om 3 strikes. Sidste år vedtog det franske senat loven med stort flertal. Sent torsdag aften i sidste uge gik den også igennem i det andet kammer, nationalforsamlingen, hvor præsident Sarkozys parti UDP har flertal.


Loven indebærer, at der skal etableres et nyt administrativt organ, hvis formand udpeges af regeringen. Organet kaldes Hadopi og skal være dommer over, hvem der skal have lukket for deres internetforbindelse.

I praksis vil den kontroversielle afstraffelsesmetode fungere på den måde, at det lades op til rettighedshaverne at holde øje med trafik på nettet med beskyttede værker. Hvis man opdager, at beskyttede værker deles ulovligt, kan rettighedshaverne gå til Hadopi og bede om handling.
Hadopi kan derpå bede ISP'erne udlevere personlige oplysninger om indehaverne af de IP-adresser, som rettighedshaverne har sporet ulovlig trafik hos.

I følge den nye lov skal - eller rettere kan - Hadopi derpå skrive til IP-adressens ejermand og gøre ham eller hende opmærksom på, at der blev foretaget noget ulovligt.

Om vedkommende har en usikret eller sikret trådsløs internetforbindelse spiller ingen rolle. Ifølge fransk lovgivning er det brugerens ansvar, at sørge for den nødvendige sikkerhed.

Hvis der indenfor seks måneder efter den første advarsel detekteres nye ulovlige downloads til den pågældende IP-adresse, kan Hadopi afsende en ny advarsel til IP-adressens ejermand.

Og hvis der indenfor et år fra den anden advarsel atter konstateres at foregå ulovlig fildeling fra adressen, kan det administrative organ beslutte at straffe IP-adressens ejermand med lukning af vedkommendes internetforbindelsen i en periode på en måned eller helt op til et år.
Ifølge britiske The Register skyldes det store råderum, at franskmændene ønsker at undgå de uheldige situationer, hvor vigtige virksomheder og organsiationer får lukket deres internetforbindelse fordi nogen i virksomheden har downloadet beskyttet materiale.

Det nye antipirat-organ har desuden magt til at pålægge bøder og idømme internetbrugerne andre tilsvarende straffe.

Ifølge fransk presse har myndighederne anslået , at Hadopi hver dag vil komme til at skulle udsende 10000 email-advarsler, 3000 anbefalede breve samt at man - også dagligt - vil skulle lukke midlertidigt for internetforbindelsen hos 1000 fildelende franskmænd.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job