Appleforhandlere ramt af Mac-mangel

Leveringsproblemer med ny Imac-model tvinger forhandlere til at skuffe kunderne.

En komponentmangel hos Apple skaber leveringsproblemer, der også rammer danske forhandlere. Det drejer sig om den nye Apple Imac 27”, som blev lanceret i november måned. Efter de forlydender som ComON har beskrevet om, at den nye models skærm flimrer, er der nu mangel på varen i butikkerne.

I en udtalelse til ComONs søstersite CRN undskylder Apple for de forsinkelser, som kunderne må opleve.
»Vi arbejder hårdt for at opfylde ordrer så hurtigt som muligt,« lyder det fra Apple.

Hos Atea har leveringsproblemerne stået på stort set siden den nye model blev lanceret.

»Det et skidt for kunderne, for det betyder, at nogle kunder skal vente længere,« siger Atea direktør for Applesalget, Per Søgaard, der understreger, at leveringsproblemerne ikke er værre, end hvad man fra tid til andel oplever med andre producenter.

Han vurderer, at Imac-manglen især går ud over hjemme-pc-kunderne, som gerne vil have en Imac.

Også hos forhandleren Humac med en landsdækkende kæde at Applebutikker, er der langt mellem Imac’erne. Og det går ud over salget.

»Vi kunne sælge mange flere, hvis vi havde kunnet levere dem,« siger Morten Bo Andersen, der er salgs- og marketingsdirektør hos Humac.

»Selv om der har været en væsentlig fremgang omkring Apples generelle logistik og leveringssikkerhed, er det er en uheldig situation, at vi ikke kan levere,« siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job