Hit med pengene eller vi hacker jer

Virksomheder oplever i stigende grad at hackere truer med at inficere deres maskiner, hvis ikke virksomhederne ryster op med store pengebeløb. Fornylig gik det ud over et skandinavisk universitet.

Betal et stort beløb i løsepenge eller risikér, at filer slettes eller virksomhedens maskiner inficeres med porno. Det er det ultimatum, som flere og flere virksomheder står overfor, når de konfronteres med hackere, der via mails afpresser virksomhederne.

I december gik det blandt andet ud over et universitet i Skandinavien. Det oplyser produktchef Mikael Albrecht fra det finske IT-sikkerhedsfirma F-secure til ComON. Han vil dog ikke afsløre navnet på universitet.

Men episoden er ikke enestående.
»Det sker af og til, at vi hører om den slags. I de sidste par måneder har vi haft adskillige eksempler på det,« siger Mikael Albrecht.

F-secure råder virksomheder, der bliver udsat for hacker-afpresning, til ikke at betale pengene, men i stedet gå til politiet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura