Microsoft og Cisco-certificeringer giver lønbonus

Amerikanske udviklere tjener godt på Microsoft MSCE og Cisco certificeringer.

Den amerikanske job og uddannelsesportal Dice, har lavet en undersøgelse blandt næsten 1700 it-folk over, hvilke certificeringer, der giver den bedste løn på det amerikanske marked.

Der er ingen tvivl om, at Cisco og Microsoft i denne sammenhæng er teknikernes bedste ven. Hvis man ser bort fra specielle amerikanske certificeringer, så er der kun Cisco og Microsoft-certificeringer på listen.

Microsofts MSCE (Microsoft Certified Engineer) topper listen over certificeringer, der sikrer den gode løn. Dernæst kommer Ciscos CCNA-certificering efterfulgt af Microsofts MCP.

»Ikke alle certificeringer er lige, når man taler indflydelse på lønchecken. Selv om halvdelen af alle teknikere har en certificering, så angiver kun en minoritet, at certificeringerne har øget deres løn,« siger Evan Lesser, direktør for Dice Learning, der står bag undersøgelsen.

Evan Lesser peger på at undersøgelsen giver et tydelig billede af, at nogle certificeringer skiller sig ud.

»Når man kombinerer ønskede færdigheder med ønsket om positiv indflydelse på lønnen, så skiller særlige certificeringer sig ud og bliver værdifulde for de enkelte medarbejdere.«

Ud over Microsoft og Cisco-certificeringerne viser undersøgelsen, at generelle certificeringer i projektledelse og sikkerhed og netværk har størst positiv indflydelse på lønnen.
 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job