Spammere spammer med antispam-software

En ny trend blandt spammere minder mest af alt om afpresning. Spammerne anvender spampop-up'er til at reklamere for antispam-software.

Mange Windows-brugere mærker i øjeblikket en voksende irritation over spampop-up'er, der ligner beskeder fra Windows - ikke mindst efter at smarte spammere er begyndt at udnytte dem til salg af antispam-software.

Pop up'erne har samme design som de kendte grå pop-up'er, som Windows bruger til at sende beskeder til brugerne, hvorfor nogle forledes til at tro, at beskeden stammer fra Microsoft.

Annoncørerne anvender en teknik kendt som "IP marketing" til markedsføring af diverse produkter ved brug af de grå pop up'er. "IP marketing" finder IP-adresser ved brug af snigprogrammer på computeren, og sender pop up'er til disse, som de mener, er relevante for brugeren. Det sker ud fra en analyse af de internetsider, brugeren besøger.

Den seneste tid har mange oplevet, at det produkt, som flest bliver spammet med, er pop up'er med reklame for anti-spamsoftware.

Det virker stærkt provokerende på mange internetbrugere, der sværger på, at det sidste de vil bruge deres penge på, er antispam-værktøj solgt af spammere.

»For mig at se er det en form for afpresning. Jeg vil helt sikkert ikke betale disse mennesker for at holde med at sende mig uønskede beskeder,« udtaler Jim, deltager i en Microsoft nyhedsgruppe om sikkerhed.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S