Flere kender til billedbeskeder

Kendskabet til sms'ens afløser, mms'en, er fordoblet den seneste halve år. Men flertallet finder billedbeskederne for dyre.

Danskernes og specielt de unges kendskab til de nye multimediebeskeder, MMS, der regnes som afløseren for SMS-beskeden, er stærkt stigende. For 6 måneder siden vidste 23% af danskerne, hvad en MMS-besked var. I dag kender 41% af danskerne og 61% af de unge mellem 16-22 år til MMS. Det viser en analyse som Gallup har udført for Nokia.

11% af de 16-22 årige har i dag en mobiltelefon med kamera, og lidt over halvdelen forventer at anskaffe sig én i løbet af 2 år. 62% af de helt unge synes således, at det kunne være interessant at tage fotos med mobiltelefonen, mens 26% af resten af befolkningen finder det interessant.

Knap halvdelen af de unge forventer, at de vil anvende deres mobiltelefon med kamera til at optage levende billeder og tage fotos af fester. Blandt folk over 23 år er det imidlertid hobbyen og fritiden, der skal foreviges og sendes videre til andre.

I takt med danskernes stigende kendskab til MMS er de også blevet mere prisbevidste. For et halvt år siden var vi villige til at betale 3,36 kr. for at sende en MMS-besked. I dag er vi i gennemsnit villige til at betale 2,44 kr. Priserne hos teleselskaberne ligger i dag omkring 3 kroner.

Hvis vi bliver spurgt om, hvor vigtig prisen er, hvis vi skal sende et foto fra mobiltelefonen så svarer 34% meget vigtig og 23% vigtig.

Læses lige nu

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job