Russisk hacker anholdt i Las Vegas

FBI har arresteret en russisk krypterings-ekspert, der har udviklet et program som fjerner kopisikringen på Adobe Acrobat filer.

Dmitry Sklyarov blev anholdt mandag morgen i lufthavnen i Las Vegas. Sklyarov havde deltaget i den årlige hacker-konference Defcon, og var på vej tilbage til Moskva. Anholdelsen er det seneste kapitel i længere strid mellem Adobe og det russiske softwarefirma Elcomsoft, hvor Sklyarov er ansat som chef-programmør.


ElcomSoft har udviklet et program, Advanced eBook Processor, der deaktiverer den indbyggede kopibeskyttelse i krypterede Adobe Acrobat filer. Dermed bliver det populære PDF-format reelt ubrugeligt til e-books - hvis blot èn bruger knækker beskyttelsen, kan bogen distribueres uden begrænsninger på nettet.


En tidligere version af Elcomsofts program har angiveligt fået internet-boghandlen BarnesandNoble.com til at standse salget af flere e-books i PDF-format sidste måned. Adobe reagerede ved at udsende en opdateret encoder, hvilket nærmest udløste et våbenkapløb mellem Adobe og Elcomsoft.


Adobe har i flere breve opfordret Elcomsoft til at standse distributionen af programmet, der sælges for 100 dollar over nettet. Softwarefirmaet lagde pres på Elcomsofts første internet-udbyder, Verio, der til sidst lukkede for firmaets hjemmeside. Elcomsoft er siden flyttet til en russisk udbyder.


Programmøren Dmitry Sklyarov rejste til USA for at holde et foredrag om kopisikrings-problemer i forbindelse med e-bøger under hacker-konferencen Defcon i Las Vegas.


Adobe benyttede tilsyneladence chancen og fik FBI til at anholde Sklyarov under den såkaldte Digital Millenium Copyright Act, der forbyder fremstilling af produkter som omgår kopisikrings-mekanismer.


På Elcomsofts hjemmeside truer firmaet med at offentliggøre hele kildeteksten til programmet og gøre det gratis tilgængelig for alle, hvis ikke Adobe standser forfølgelsen af det russiske firma.


Vladimir Katalov, der er adm. direktør for Elcomsoft, siger til internet-tjenesten PlanetEbook at Sklyarov lige nu sidder i et fængsel i Las Vegas og venter på at blive overført til Californien.


(Kilde: Wired)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere