TDC klar med 3G i 2005

1. januar begynder TDC at teste sit 3G-net og i løbet af 2005 åbnes det for kunder, i første omgang i landets fire største byer.

Efter lang tids lurepasning sætter landets største teleselskab TDC nu langt om længe strøm til deres 3G-mobilnet. 1. januar starter selskabet de første tests og i løbet af 2005 åbnes op for kunder. I første omgang vil TDC tilbyde 3G-telefoni i landets fire største byer, København, Århus, Odense og Ålborg.

»Vi mener, at markedet er modent til at tage 3G-telefoni til sig. Den store succes, vi har på portalen Fly med 35.000 unikke brugere om ugen, viser, at kunderne er parate til de mobile tjenester,« siger administrerende direktør i TDC Mobil Mads Middelboe.

Han vil ikke sætte præcis dato i 2005 på den kommercielle lancering. TDC starter med at teste fra 1. januar og datoen for den egentlige lancering er afhængig af disse tests.

»Vi mener, at kvaliteten af de tjenester, som bliver udbudt over UMTS-netværket, er afgørende. En god kundeoplevelse er vores målestok for succes, og UMTS er en teknologi, som åbner for nye oplevelser. Vi mener derfor, at det er vigtigere at tilbyde de rigtige bredbåndsprodukter frem for at komme først på markedet, men kunderne kan forvente, at TDC Mobil er klar med både kampagner og en række tilbud i løbet af 2005. Samtidig er det også vigtigt, at de rigtige mobiltelefoner er på markedet - design og stil betyder meget for kunderne i dag,« siger Mads Middelboe.

Allerede i september kunne IT-avisen ComON fortælle historien om, at TDC havde ansat de første folk til 3G-lanceringen.

Udover TDC så har Telia og 3 en licens til 3G-telefoni. Selskaberne er forpligtiget til at dække 30 procent af befolkningen ved årets udgang. Alle tre selskaber har masterne på plads til at kunne opfylde dette krav, men det er indtil videre kun 3, der har sat sit 3G-netværk i kommerciel drift.

En fjerde licens var tidligere ejet af teleselskabet Orange. Efter de blev købt af Telia, lægger Telia reelt inde med to licenser. Selskabet overvejer derfor nu, om de skal aflevere den ene tilbage til IT- og Telestyrelsen eller om de skal sælge den overskydende licens til Sonofon, som ikke har nogen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere