Zitech-ejere mister 400.000 kroner på fejl inden konkurs

Juridisk fodfejl sætter 400.000 kroner i klemme i Zitechs konkursbo. Kurator vil ikke slippe pengene.

En lille detalje hos den konkursramte computerkæde Zitech ser ud til at koste Zitechs ejere 400.000 kroner. Fordi selskabet lavede en fodfejl i sit bogholderi, tilhører pengene i stedet for konkursboet, hævder konkursboets kurator, Christian Elmer.

Inden konkursen havde Zitech transporteret, det vil sige solgt et kundetilgodehavende til søsterselskabet Normalex. Men Zitech fik aldrig givet besked til de pågældende kunder om, at pengene skulle betales til Normalex. Og da kunderne betalte til Zitech, er det derfor Zitechboet, der er den rette modtager af beløbet, lyder det fra kuratoren.

»De har ikke givet meddelelse om at fordringerne er transporteret, og det kommer til at svide,« siger Christian Elmer.

Normalex' er ledet af de to Ziteche-ejere Rene Nortung og Mette Agerlin. Hvis de vil have pengene, må de indenfor den næste fem måneder lave en fordringsprøvelse overfor konkursboet og siden en retssag ved skifteretten, siger Christian Elmer.

I alt er der anmeldt krav for 17 millioner kroner i konkursboet. Eneste værdier af betydning har været indbetalingerne på 400.000 kroner og Zitechs hjemmeside og telefonnumre. Efter konkursen er hjemmesiden og et »særdeles ukurant« varelager blevet solgt for 450.000 kroner til den mandlige halvpart bag Zitech, Rene Nortung. Han har siden konkursen fortsat Zitech-kæden under et nyt navn, Zitech Technology i to af kædens gamle butikker i henholdsvis Lyngby og butikscenteret Fields på Amager.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse