Sociale netværk som Facebook og MySpace bliver brugt til at søge efter oplysninger om jobansøgere. Derfor kan det være en god ide at holde sin offentlige internet-profil i en sober tone og droppe billederne fra den sidste vilde bytur, hvis man ønsker at efterlade et godt indtryk hos en kommende arbejdsgiver.
En fjerdedel af arbejdsgiverne bruger nettet til at researche deres jobansøgere, viser en undersøgelse fra jobportalen Careerbuilder.com, og 34 pct. af denne gruppe har droppet en kandidat på baggrund af oplysninger, de har fundet på f.eks. Facebook. Det skriver MetroXpress.
Det kan f.eks. koste jobbet, hvis arbejdsgiveren finder provokerende billeder i online-profilen eller oplysninger om, at den jobsøgende drikker eller tager stoffer. Men det kan også være noget så banalt, som at medarbejderen formulerer sig dårligt i sin profil.
Hos Dansk Arbejdsgiverforening advarer ansættelsesretschef Flemming Dreesen mod at tillægge nettet for stor betydning i ansættelsesprocessen.
»Man skal jo også gerne tale med folk. Der findes ikke noget tryllemiddel til at skaffe en god medarbejder,« siger han til MetroXpress.