Artikel top billede

Computeren starter på et par sekunder

Nu reduceres computerens opstarttid til få sekunder. UEFI kan få sit store gennembrud i 2011.

I 2011 vil der for første gang blive solgt flere nye computere med BIOS-efterfølgeren UEFI end med det gamle Basic Input Output System, som vi har kendt i efterhånden 25 år. Sådan lyder prognosen fra UEFI Forum, som står for udviklingen af den nye teknologi.

BIOS er det stykke software, som sørger for at starte computeren op, skabe kontakt med harddisk-enheder og tastatur og sætte gang i operativsystemets egentlige opstartproces.

Det oprindelige BIOS stammer helt tilbage fra 1979 og selv de oprindelige opfindere havde ikke regnet med, at det skulle bruges på mere end 250.000 computere. Men sådan skulle det som bekendt ikke gå.

Der er mange begrænsninger i BIOS – herunder en grænse på to terabyte for hvert drev, som snart bliver et problem.

Derfor har man arbejdet på efterfølgeren i flere år, og nu ser det ud til at Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) langt om længe kan få sit gennembrud. Teknologien startede sit liv hos Intel under navnet EFI, og er senere blevet accepteret som en bredere standard.

For den almindelige computerbruger er det især den kortere opstarttid, som vil kunne mærkes. I dag kan BIOS bruge op til et halvt minut på at gøre sit arbejde, men UEFI skal reducere det til ganske få sekunder.

UEFI skal også gøre det lettere at tilslutte alle former for udstyr til computeren – eksempelvis er det ikke længere påkrævet, at tastaturet skal tilsluttes én bestemt port.

Der er også bedre understøttelse for basale netprotokoller, hvilket skulle gøre arbejdet lettere for administratorer som har brug for at styre et stort antal maskiner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere