Storby-borgmestre afviser KMD-salg

Borgmestrene i Odense, Aalborg og Esbjerg afviser ideen fra Randers' borgmester om at sælge KMD, som kommunerne i dag ejer.

Randers' borgmester Michael Aastrup Jensen (V) finder ikke megen opbakning hos borgmestrene i Odense, Aalborg og Esbjerg til hans forslag om at sælge det kommunalt ejede KMD.

Odenses borgmester Anker Boye (A), der også er bestyrelsesformand for KMD, afviste over for IT-avisen ComON allerede i sidste uge at sælge KMD foreløbigt.

Heller ikke i Aalborg møder ideen opbakning.
»De er de dygtigste og der er ikke nogen, der er billigere. Jeg siger bare god fornøjelse til dem, der vil sælge KMD,« siger Aalborgs borgmester Henning G. Jensen (A).

Heller ikke hos Michael Aastrups partifælle i Esbjerg, borgmester Johnny Søtrup, er der hjælp at hente.
»Ejerskabet er ikke problematisk, for markedskræfterne kan stadig spille ind. Det giver en vis soliditet og forsyningssikkerheden er det absolut vigtigste,« understreger Johnny Søtrup, der også er næstformand i KMD's bestyrelse.

Men det argument køber Michael Aastrup Jensen ikke.
»Forsyningssikkerheden er vigtig, men det er også en gammel problemstilling, for i det private har man ingen problemer på eksempelvis it- og teleområdet,« påpeger Michael Aastrup Jensen.

Hans ide om frasalget støttes blandt borgmestrene i landets seks største kommuner således kun af Århus-borgmester Louise Gade, mens Københavns overborgmester, Lars Engberg, ikke vil blande sig i diskussionen, da København endnu ikke er medlem af Kommunernes Landsforening, som ejer KMD.

Mandag aften vedtog økonomiudvalget i Randers Kommune at arbejde for et salg af KMD. Forslaget vil blive bragt op på delegeretmødet i Kommunernes Landsforening til marts næste år. På delegeretmødet har Randers otte delegerede, Odense 24, Århus 31, Aalborg 21, Esbjerg 11 og hvis Københavns Kommune som ventet bliver medlem af KL til oktober vil kommunen få 55 ud af de i alt knap 800 delegerede kommunalpolitikere.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Routing & Switching

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Proceskoordinator til teknisk dokumentation i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S