Pulp Fiction måske snart på Youtube

Google forhandler med Miramax om at tilbyde spillefilm på Youtube.

Artikel top billede

I øjeblikket forhandler internet-giganten Google med filmselskabet Miramax for at få rettighederne til at distribuere selskabets spillefilm på videoportalen Youtube. Det skriver New York Post med henvisning til kilder tæt på forhandlingerne.

Hvis aftalen kommer i hus, kan Youtube-brugerne på adgang til filmene enten mod betaling eller gratis med reklameafbrydelser.

Filmene kunne også bruges til søgefirmaets eget Google TV-projekt, der er løbet ind i vanskeligheder i USA. Flere af de store tv-selskaber som Fox har spærret deres streams, så de ikke kan bruges i Google TV. De første Google TV-bokse har også fået meget negative anmeldelser.

Miramax sidder med rettighederne til omkring 700 film, herunder musikalfilmen Chicago, Tarantino-klassikeren Pulp Fiction og romantiske komedier som Shakespeare in Love.

Men det er muligvis kun en del af filmene, der bliver tilgængelige på Youtube. Miramax har allerede indgået aftaler med amerikanske betalingskanaler, der har fået de eksklusive rettigheder til flere af filmene i 14 år efter premieren.

Brødrene Bob og Harvey Weinstein solgte Miramax til Disney i 1993, men tidligere i år blev Miramax solgt igen til en gruppe af investorer for 660 millioner dollar. Salget er ikke helt afsluttet endnu, men Google forhandler allerede med de nye ejere.
 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job