Portal skal hjælpe e-lærere på vej

E-læring vinder frem med hastige skridt og med en ny portal vil IT-vest klæde e-underviserne ordentligt på.

Hvilke emner kan jeg undervise i via nettet, og hvilke bør jeg afvikle på dage, hvor studerende og undervisere mødes?
Hvordan er min rolle som vejleder, når de studerende laver projektsamarbejde over nettet?
Kan jeg genbruge noget af det materiale, jeg laver til netstøttet undervisning i mine øvrige timer - og omvendt?

Dette er nogle af de utallige spørgsmål, som undervisere kan finde svar på via den nye internet-portal www.learningnet.dk.

Portalen indeholder gode råd, masser af praktiske eksempler, demonstration af teknologi samt artikler om de erfaringer, som en gruppe forskere ved fire danske universiteter har gjort sig med e-læring.

E-læring er et nyt felt, som mange eksperimenterer med, men få er eksperter i. It-vest, der er et uddannelses- og forskningssamarbejde mellem Handelshøjskolen i Århus, Syddansk Universitet, Aalborg Universitet og Aarhus Universitet, har derfor gjort e-læring til et satsningsområde og har blandt andet siden 2002 gennemført projektet Flexnet.

Her har forskere og undervisere arbejdet på at udvikle fleksible, netstøttede undervisningsforløb af høj kvalitet. Gennem eksperimenter og studier har de fundet frem til en række forhold, som den enkelte underviser bør tage hensyn til, når computeren og internettet inddrages i undervisningen. Enten i decideret fjernundervisning eller i den daglige undervisning.

Resultaterne af arbejdet bliver præsenteret via nettet i en fleksibel form, hvor mediets mulighed for videopræsentationer, animerede demonstrationer og links mellem relaterede emner bliver udnyttet.

www.learningnet.dk er en praktisk gør-det-selv guide for undervisere og en ny måde at formidle forskningsresultater på. Indholdet lægger op til pædagogiske overvejelser om, hvordan undervisningen kan organiseres, giver gode råd til udvikling af materialer, præsenterer teknologier og systemer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S