Hackere angriber Dansk Front og Faderhuset

Hackere har inden for de sidste dage angrebet den yderliggående frikirke Faderhuset og den højreorienterede organisation Dansk Fronts hjemmesider.

Hackere blander sig i stigende grad i politiske spørgsmål. I forbindelse med Muhammad-krisen var Danmark et yndet mål for især tyrkiske hackere, og nu nu er det så den kontroversielle frikirke Faderhuset og Dansk Fronts hjemmesider, som står for skud.

Hjemmesiderne har de seneste dage været nedlagt, og mandag morgen er de stadig nede. Hos Dansk Front mener man, at angrebene kommer fra autonome unge eller muslimske miljøer. Indtil videre venter Dansk Front blot på, at angrebene stopper, før der igen bliver åbnet op for siden.

»Vi kan se, at det primært er computere fra Holland, der forsøger at tvinge os i knæ. Derfor har vi nu selv valgt at lukke siden ned indtil videre,« siger en anonym repræsentant for Dansk Front, som Nyhedsavisen har talt med.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere