Sløsede netbank-brugere hæfter ikke automatisk

Uforsigtige brugere skal ikke automatisk hæfte for misbrug af netbanken, mener Forbrugerombudsmanden.

Artikel top billede

En forbruger bør ikke automatisk hæfte for misbrug af netbank og NemID, der sker som følge af manglende sikkerheds-opdateringer på sin computer, mener Forbrugerombudsmanden. I den konkrete sag har en forbruger klaget over en ændring i et bestemt vilkår i ”Regler for NemID til netbank og offentlig digital signatur”.

Her fremgår følgende: ”Du skal sikre dig, at .…du bruger NemID på en computer, hvor operativsystem, internetbrowser og øvrige programmer løbende bliver opdateret med de seneste sikkerhedsopdateringer.”

Klageren spørger i den forbindelse, hvordan man kan vide, at man har den seneste opdatering på sin computer, og hvordan den løbende kontrol skal foregå. Er det en gang om dagen, ugen eller måneden? Det betegnes af klageren som en ”stærk problematisk ansvarsfraskrivelse”.

Ifølge banken er formålet med dette punkt at gøre opmærksom på, at den bedste sikkerhed fås, hvis computeren er opdateret.

Forbrugerombudsmanden er enig i, en bruger af netbank og NemID så vidt muligt må sikre sig, at den computer man bruger til sin netbank, er beskyttet af sikkerhedsprogrammer, der jævnligt bliver opdateret.

Men hvis der sker et konkret misbrugstilfælde, hvor der f.eks. er smuglet malware ind på computeren, så bør brugeren ikke automatisk belastes med 1.100 kr. i selvrisiko, selvom der er tale om manglende opdatering af sikkerhedsprogrammer, mener Forbrugerombudsmanden.

Det skal altid vurderes i det konkrete tilfælde. Betalingstjenestelovens udgangspunkt er, at udbyder hæfter for tab som følge af andres uberettigede anvendelse af et betalingsinstrument, fx en netbank.

Brugeren hæfter kun, hvis der er særlige omstændigheder. En bruger, som ignorerer en advarsel eller anden form for information om, at den computer, der anvendes, er virusramt eller uopdateret, vil dog kunne komme til at hæfte med sin selvrisiko.

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect