Forbrugerrådet advarer mod Antipiratgruppens metoder

Antipiratgruppen kunne i går oplyse, at de samarbejder med de danske teleselskaber om at intensivere jagten på piratkopister. Nu advarer Forbrugerrådet mod Antipiratgruppens metoder.

Antipiratgruppen planlægger en intensiv kampagne mod personer, der illegalt kopierer ophavsretsbeskyttet materiale. Planen var i samarbejde med de danske teleselskaber at finde frem til personernes navn og adresse.

Nu advarer Forbrugerrådet mod Antipiratgruppens metoder, der betegnes som på kanten af loven, skriver Jyllands-Posten. Ifølge Anette Høyrup, jurist i Forbrugerrådet, bør hver enkelt sag forelægges en dommer.

Datatilsynet har endnu ikke vurderet lovligheden i Antipiratgruppens fremgangsmåde og det er endnu ikke entydigt, hvorvidt teleselskaberne har ret til at udlevere oplysningerne uden en dommerkendelse.

I starten var TDC den eneste internetudbyder, der krævede dommerkendelse for at udlevere navn og adresse på deres kunder i forbindelse med sager om piratkopiering. Nu følger de øvrige teleselskaber TDCs linie.

Hvis det viser sig, at Datatilsynet vurderer, at oplysningerne kan udleveres uden en dommerkendelse, mener Anette Høyrup, at teleselskaberne skal undlade at gøre det.

»Vi støtter TDCs skrappe linie, hvor selskabet kræver dommerkendelse hver gang. Vi ønsker ikke at beskytte dem, som bryder ophavsretsloven, men hele problematikken har en karakter af overvågning. Derfor er det vigtigt, at der ikke kan rejses tvivl om fremgangsmåden,« udtaler Anette Høyrup til Jyllands-Posten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job