Regeringen klar til it-krig mod terror

I den kommende uge sender regeringen terrorpakkens krav til overvågning af telenettet i høring. Der kan dog gå mange måneder, før den faktisk træder i kraft.

Regeringens indsats for at bekæmpe terrorgrupper ved at overvåge deres kommunikation på internettet og via mobil- og fastnettelefoner har været mere end to år undervejs. Men ifølge Berlingske Tidende er Justitsministeriet nu klar med en bekendtgørelse for, hvordan danske it-systemer skal overvåges.

Bekendtgørelsen sendes i høring i den kommende uge, men politiet skal ikke vente at kunne benytte sig af de nye muligheder foreløbigt, da teleselskaberne først skal indrette teknikken til de nye krav ved blandt andet at indkøbe udstyr til lagring af data.

»Øvelsen har været at finde en løsning, der både tilgodeser politiets efterforskning og samtidig sikrer, at danskerne ikke registreres mere end nødvendigt. Det har været en svær balancegang mellem jura og teknik,« siger kontorchef i Justitsministeriets politikontor, Lennart Lindblom, til Berlingske Tidende.

Opklaringen af terrorgruppers aktivitet handler i høj grad om overvågning af IT-systemer. I en konkret sag fra april 2002 fandt de vestlige efterretningstjenester en al-Qaeda terrorcelle ved at spore deres brug af mobiltelefoner.

Bekendtgørelsen skal fortælle de danske teleselskaber, hvad de skal gøre for at føre terrorpakkens krav ud i livet. Den vil kræve, at de danske tele- og internet-selskaber deltager aktivt i bekæmpelsen af terror ved at logge data om deres kunders brug af telefoni og internet i et år. Gennem dommerkendelser skal politiet dermed kunne kortlægge trafik på nettet for at finde kommunikation mellem terrorgrupper.

Vicedirektør Jane Eis Larsen fra IT-Brancheforeningen har repræsenteret telebranchen over for Justits- og Videnskabsministeriet, og har flere gange rykket for information om, hvad telebranchen skal foretage sig i forbindelse med terrorbekæmpelse.

»Det bliver en omfattende proces at overføre den til praksis blandt teleselskaberne, og det er ikke urealistisk at vi når frem i 2005, før vi er på plads,« siger Jane Eis Larsen til Berlingske Tidende.

Hun vurderer, at det bliver afgørende, hvordan man vil overvåge internet-trafik, og hun mener ikke, at der er selskaber, der allerede i dag har en logning af maildata. Telebranchen kommer formentlig selv til at betale for at leve op til pakkens skærpede krav.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere