Slut med billige DVD-afspillere

Philips forlanger at de europæiske toldmyndigheder skal beslaglægge alle importerede DVD-afspillere fra producenter, som ikke betaler licensafgifter for teknologien.

Faldende priser for DVD-afspillere skyldes ikke mindst den støt stigende import af billige afspillere fra Fjernøsten. Størsteparten af producenterne i Kina og andre lande betaler ikke licensafgifter til patentindehaverne Philips, Sony og Pioneer, og kan derfor sælge DVD-drev og blanke skiver langt billigere end konkurrenterne.

Philips forsøger nu at inddæmme importen af billige DVD-afspillere ved at kræve, at de europæiske toldmyndigheder skal beslaglægge alle sendinger med DVD-udstyr fra producenter, der ikke betaler de retmæssige licensafgifter. Aktionen retter sig også mod DVD-Video og DVD-ROM medier.

Samtidig advarer Philips de europæiske importører om at deres varer kan blive konfiskeret, hvis de ikke sikrer, at deres asiatiske partnere betaler afgifter for produkterne.

DVD-Forum fortæller at flere dusin kinesiske firmaer i 2001 fremstillede mere end 10 millioner DVD-afspillere, men kun fire af producenterne betalte licensafgifter for teknologien.

Mange asiatiske producenter sælger "noname" DVD-afspillere til europæiske eller amerikanske firmaer, der integrerer drevene i deres egne produkter eller sælger dem under eget navn.

Hvis Philips får held med sin aktion, kan det betyde at det er slut med de mange tilbud om billige DVD-afspillere.

Link:

  • Philips Licensing


  • (Kilde: Futurezone / New Scientist)

    Læses lige nu

      Politiets Efterretningstjeneste

      Configuration Manager til PET's IT-afdeling

      Københavnsområdet

      Center For IT og Medicoteknologi

      Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

      Københavnsområdet

      Netcompany A/S

      Network Engineer

      Nordjylland

      Computerworld Events

      Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

      Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
      Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
      Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
      Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

      Digital transformation | Ballerup

      Computerworld Cloud & AI Festival 2026

      Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

      Digital transformation | Frederiksberg

      Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

      AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

      Navnenyt fra it-Danmark

      Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Allan Hougaard

      Sparinvest

      Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

      Nanna-Louise Aae Kudahl

      Norriq Danmark A/S

      Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
      Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

      Lauren De Ventura

      emagine Expertise A/S