Hver tredje person bruger det samme kodeord til alt

Alt for mange bruger det samme kodeord til alt på nettet, hævder sikkerhedsfirma, der her kommer med et par simple alternativer.

Når det kommer til kodeord, så er holdingen "one size fits all" ikke anbefalelsesværdig. Alligevel er det en udbredt tendens, at mange bruger det samme password til samtlige tjenester, computere og så videre.

I en aktuel undersøgelse fra Sophos indrømmer 33 procent af de adspurgte, at de bruger det samme kodeord på flere forskellige hjemmesider.

For tre år siden viste en lignende undersøgelse, at 41 procent ikke så noget problem i at bruge det samme kodeord flere steder.

»Det er bekymrende, at kun meget få brugere de sidste tre år har fået øjnene op for risikoen ved at bruge usikre kodeord eller at bruge det samme kodeord på alle sider, de besøger,« siger Graham Cluley fra sikkerhedsfirmaet Sophos.

Han peger på, at e-handel og sociale sider på nettet er voldsomt populært i øjeblikket. Og hvis man bruger det samme kodeord hele vejen rundt, så udsætter man sig i højere grad for identitets- eller berigelseskriminalitet.

Han forstår godt, at mange bruger det samme kodeord, fordi det simpelthen er umuligt at huske nye daglige kodeord. Hans forslag er, at man holder op med at bruge almindelige ord som kodeord og i stedet anvender sætninger og bruger forbogstaverne i sætningen. Til Facebook kunne huskesætningen være: "Facebook er verdens største tidsrøver" og kodeordet FEVST.

Hvis man vil skrue endnu højere op for sikkerheden, så anbefaler sikkerhedseksperten, at man udskifter bogstaver med ord. For eksempel: ti med 10 eller to med 2.

19 procent hævdede i undersøgelsen, at de aldrig bruger det samme kodeord to gange.

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

IT-partner til IT-Universitetet i København

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS