Hver tredje person bruger det samme kodeord til alt

Alt for mange bruger det samme kodeord til alt på nettet, hævder sikkerhedsfirma, der her kommer med et par simple alternativer.

Når det kommer til kodeord, så er holdingen "one size fits all" ikke anbefalelsesværdig. Alligevel er det en udbredt tendens, at mange bruger det samme password til samtlige tjenester, computere og så videre.

I en aktuel undersøgelse fra Sophos indrømmer 33 procent af de adspurgte, at de bruger det samme kodeord på flere forskellige hjemmesider.

For tre år siden viste en lignende undersøgelse, at 41 procent ikke så noget problem i at bruge det samme kodeord flere steder.

»Det er bekymrende, at kun meget få brugere de sidste tre år har fået øjnene op for risikoen ved at bruge usikre kodeord eller at bruge det samme kodeord på alle sider, de besøger,« siger Graham Cluley fra sikkerhedsfirmaet Sophos.

Han peger på, at e-handel og sociale sider på nettet er voldsomt populært i øjeblikket. Og hvis man bruger det samme kodeord hele vejen rundt, så udsætter man sig i højere grad for identitets- eller berigelseskriminalitet.

Han forstår godt, at mange bruger det samme kodeord, fordi det simpelthen er umuligt at huske nye daglige kodeord. Hans forslag er, at man holder op med at bruge almindelige ord som kodeord og i stedet anvender sætninger og bruger forbogstaverne i sætningen. Til Facebook kunne huskesætningen være: "Facebook er verdens største tidsrøver" og kodeordet FEVST.

Hvis man vil skrue endnu højere op for sikkerheden, så anbefaler sikkerhedseksperten, at man udskifter bogstaver med ord. For eksempel: ti med 10 eller to med 2.

19 procent hævdede i undersøgelsen, at de aldrig bruger det samme kodeord to gange.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

IT-projektleder til SAP i Banedanmark

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank