Nyt loft på sms: max en krone

Tårnhøje telefonregninger som resultat af uskyldige ferie-sms'er fra EU-lande er snart en saga blot.

Den højeste pris, som teleselskaberne kan tillade sig at tage for en sms sendt mellem to EU-lande, sænkes snart med 60 procent.

Prisloftet ryger dermed fra dagens niveau på cirka 2,50 krone ned til 1 krone.

Det er resultatet af en aftale indgået på foranledning af det tjekkiske EU-formandskab, som har fået Kommissionen og EU-Parlamentet med på en såkaldt trialog om telepriserne.

Aftalen skal træde i kraft 1. juli 2009.

Der er ikke sat samme loft over datatrafik - selvom det især er det mobile internet, der har kostet ferierende europæere gigantiske telefonregninger.

Danmark havde arbejdet for et loft på datapriserne, men måtte nøjes med et "mellemloft" - altså en begrænsning på de priser, selskaberne må tage, når de sælger trafik til hinanden. Fra 1. juli i år er prisen for en megabyte maksimalt en euro. Dette nedsættes til 0,5 euro pr. 1. juli 2011.

Videnskabsminister Helge Sander er generelt godt tilfreds med den nye aftale:

"Det er tilfredsstillende, at det er lykkedes at få indført et prisloft for datatjenester, når teleselskaberne køber trafik af hinanden. Med en lavere pris mellem selskaberne er det forventningen, at dette vil betyde lavere forbrugerpriser," siger Helge Sander.

Aftalen om telepris-loftet er en såkaldt 1. behandlingsaftale, hvor parterne på forhånd har forhandlet sig til enighed om specifikke detaljer.

Alligevel skal aftalen endeligt godkendes i både Europa-Parlamentets industriudvalg, og siden ved parlamentets plenarforsamling i april. Tilsvarende skal ministerrådet senere godkende aftalen.

Den nye aftale er nærmere beskrevet



Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere