Ny version af populær backup-standard

LTO er på fire år gået fra et være en opfindelse til at være det mest solgte tapebackup-format herhjemme. Nu kommer LTO i version 3 med højere kapacitet og ydelse, hvilket kan tage luften ud af de aktører, som forsøger at flytte kunderne over på diskstorage.

Certance, der tidligere var kendt som Seagate Removable Storage Solutions, er først med Linear Tape Open (LTO) 3-drev i sin CL 800-serie, skriver ITWeek.

Den tredje generation af båndene fordobler kapaciteten i forhold til tidligere generation fra maksimalt 400 gigabyte til maksimalt 800 gigabyte. Hastigheden er nu oppe i 490 gigabyte i timen, og der er bagudkompabilitet med LTO 1- og LTO2-bånd.

»Med hensyn til pris og kapacitet er bånd stadig uden konkurrence, og de tilbyder en livslængde på 30 år,« siger Certance salgsdirektør Nick Powling til det britiske ITWeek.

LTO konkurrerer på tapesiden primært med SDLT-teknologien, som også har øget kapaciteten de senere år, men alligevel har haft svært ved at klare sig konkurrencen med det fremstormende LTO-format, der støttes af en række dominerende storageleverandører.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse