Emailbrug kan alligevel beskytte dit domæne mod tvangsovertagelse

Domæneklagenævnet lader domæneejer beholde sit domæne, selv om det primært bruges til at modtage emails.

I de kontroversielle sager om domænerne Orango.dk og EOF.dk blev langvarige domæneejere frataget deres domæner, fordi de primært blev brugt til at modtage emails.

Men det er muligt at beholde retten til sit domæne selv om mails er hovedformålet med det. Man skal blot argumentere godt for sin sag.

Det viser en ny sag fra Klagenævnet for Domænenavne om retten til domænet Tabularasa.dk.

Kommunikationsbureauet Tabula Rasa blev etableret i 2001 og har i flere år spejdet længselsfuldt efter .dk-domænet, men den nuværende registrant har ikke ønsket at afgive det. Kommunikationsbureauet har i stedet brugt .biz men har med en aktuel sag forsøgt at overbevise klagenævnet om, at den nuværende ejer af Tabularasa.dk ikke anvender det danske domæne aktivt nok til at bevare retten til det.
Tabularasa.dk har gennem tiden været inaktivt eller automatisk videresendt besøgende til ejerens it-firma N2IT.

Alligevel har Klagenævnet for Domænenavne har i sin sagsbehandling ladet den nuværende registrant beholde domænet.
 

Dokumenteret emailbrug

I de tidligere domænesager med kontroversielle afgørelser har klagenævnet efterfølgende sagt, at der er tale om individuelle sagsbehandling, og at de bortdømte personer ofte glemmer at klarlægge alle sagens aspekter. For eksempel at domænet har en stor værdi for registranten som emailhotel.

I den pågældende sag har registranten, som har haft det siden 2001, gjort sig ekstra ihærdig for at dokumentere domænets værdi:
”Jeg...har i perioden...benyttet det intensivt som maildomæne for mig selv og min familie. Det er den mail adresse, som vi bruger i alle private sammenhænge, såsom danid, digitalsignatur, bankforretninger, personlige og private korrespondancer, samt henvisninger til kunder som skal hente filer til support i firma regi. Jeg kan dokumentere et mailflow på over 5.500 mails sendt og modtaget til mig personligt, i den tid vi har haft domænet,” skriver han til klagenævnet.

Desuden lægger nævnet vægt på, at op til flere personer i dag bruger domænet til emailadresser. 

Afgørelsen i klagenævnet har derfor været en interesseafvejning mellem firmaet, der vil bruge domænet til en firmahjemmeside, og ejeren der primært bruger den til emails.

”Efter en samlet vurdering af de modstående interesser, således som de fremstår på nuværende tidspunkt, finder nævnet herefter ikke grundlag for at fastslå, at indklagedes opretholdelse af registreringen af domænenavnet ”tabularasa.dk” indebærer en overtrædelse af domænelovens § 12, stk. 1, om god domænenavnsskik.”

I sin afgørelse lagde nævnet dog også vægt på, at udtrykket Tabula Rasa ikke udelukkende kan kædes sammen med kommunikationsbureauet.

Tabula Rasa er latin og betyder ”ren tavle”.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse