AMDs første Fusion-processor kommer midt i 2011

Nu har AMD afsløret flere detaljer om sin kommende Fusion-processor.

Artikel top billede

Der er stor spænding omkring den kommende Fusion-processor fra AMD, som kombinerer cpu og gpu i samme enhed, og der har været spekulationer om, at den første hybrid-processor kan blive forsinket. Men på en konference i Taiwan har AMD nu lovet, at Fusion skulle blive færdig i midten af 2011. AMD er allerede begyndt at rundsende invitationer til en Fusion Developer Summit, der skal holdes den 13. til 16. juni næste år, kun en uge efter Computex.

Så det kunne tyde på, at den første Fusion-processor med kodenavnet Llano skal lanceres på Computex. Det store spørgsmål er så, om ydelsen i den nye cpu-gpu-hybrid er så god, at man faktisk kan undvære et grafikkort.

I Taiwan har AMD demonstreret en Llano-prototype med fire cpu-kerner og en integreret gpu i et Windows-system, hvor DirectCompute-regneydelsen er målt til 38 GFlops samtidig med at computeren udfører andre opgaver. Den teoretiske regneydelse oplyses til 400-500 GFlops. Det menes at gpu-delen bidrager med 320-460 GFlops, hvilket er omtrent på niveau med AMDs egen Radeon HD 5550 processor. Grafikkort med denne processor koster fra 400 kroner og opefter.

De nuværende Radeon-gpu'er fra AMD bruger 40-nm-teknologi, mens Llano har en strukturbredde på 32 nanometer. Ifølge AMD indeholder den kommende processor mere end én milliard transistorer. Det er også nødvendigt, for en Radeon HD 5550 gpu indeholder allerede 627 mio. transistorer og en Phenom II X4 indeholder 758 mio. transistorer.

Det store spørgsmål – om fusion-processoren betyder grafikkortets død – bliver først opklaret til næste år, men Intel er også på vej med en kombineret cpu-gpu-platform under navnet Sandy Bridge. I første omgang kan grafikydelsen nok kun måle sig med de billige grafikkort, men det kan ændre sig i kommende generationer.
 

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S