Pris til bedste projekter med e-læring

Tre finalister har tilsammen modtaget 100.000 kr. i uddelingen af årets e-læringspris.

Artikel top billede

Vinderne af årets e-læringspris blev kåret onsdag på Uddannelsesforum i Bella Center i København. Prisen går til de bedste projekter med elektronisk læring, enten i form af materiale til undervisning eller et samlet forløb.

Sidste år gik førstepræmien til en byggeplads i Second Life, hvor tømrerlærlinge kan arbejde med teoretisk stof om arbejdsmiljø. En anden tidligere vinder er Søndervangskolen i Hammel, hvor man bruger smartphones i undervisningen.

Ifølge eVidencenter, der uddeler den årlige pris, er de overordnede trends især de pædagogiske muligheder som e-læring giver for differentiering til målgrupper med forskellige behov, brugerinddragelse med web 2.0 samt diagnosticering og evaluering med digitale test.

I år var 21 projekter indstillet til prisen og blandt disse udpegede juryen de 3 finalister. Prisen blev uddelt af foreningen IT-Branchens formand Jørgen Bardenfleth.

Førstepræmien på 60.000 kr. gik til Center for turisme, innovation og kultur på Syddansk Universitet, der har udviklet et virtuelt samlingssted for studerende, undervisere, forskere og virksomheder med interesse for turisme og innovation. Den såkaldte Innotour beskrives som en web 2.0 platform for turismeundervisning, -forskning og -forretningsudvikling.

Sygeplejerskeuddannelsen på VIA UC fik andenpræmien på 30.000 kr. for Infektionsforsvaret, der er et digitalt læringsmateriale som giver mulighed for at arbejde med den menneskelige organismes forsvar mod infektioner.

På trejdepladsen kommer læringsportalen Matematikfessor.dk, der er udviklet af lærer Kasper Holst Hansen. Her kan elever i folkeskolen kan få lektiehjælp i faget matematik med eksempler i billede, ord og lyd. Tredjepræmien er på 10.000 kr.

Prisen skal støtte brugen af digitale medier i uddannelsesverdenen og fremme udviklingen af nye e-læringsprojekter.

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)