Ny radio-player fra DR...i Flash

Men åbent alternativ er på trapperne.

Artikel top billede

Hvis man lytter til DRs radiokanaler på DR.dk, så støder man ofte på kompatibilitetsproblemer på forskellige platforme og i forskellige browsere. Det vil DRs teknikere nu gøre noget ved.

I DRs testlokale Betalab kan man få et smugkig og prøve den radioplayer, som snart bliver standard på DR.dk.

Der er stadig tale om en skrabet version, som kun afspiller direkte udsendelser, men en mere avanceret udgave er på trapperne, hvor der er adgang til on-demand-indhold - altså tidligere udsendelser.
Selve lydkvaliteten er streamet AAC i 192 kbit - altså det samme som hos Bibliotekernes BibZoom - og den visuelle indpakning er videreudvikling af DR NU, Statsradiofoniens nyeste tv-player. Det betyder også, at den er bygget i Flash.

Flash er valgt for at gøre afspilleren tilgængelig på Mac, PC og Linux, og fordi det var den hurtigste måde at få den digitale afspiller ud til de første testere på. Men Erik Henz Kjeldsen, der er redaktør for radio og nye medier, forklarer, at man også vil gøre radiolyningen endnu mere fleksibel i fremtiden. På længere sigt skal der være flere forskellige streams (blandt andet aac og mp3), så man kan afspille P3 og de andre kanaler i en player efter eget valg. 

DR vil gerne have input fra de første testlyttere. Er der fejl? Er den overskuelig? Du kan blive testbruger på radioafspilleren og give dit besyv med her.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS