TDC trues med indgreb

Venstres tele-ordfører truer med indgreb hvis TDC udnytter sin dominerende markedsposition efter fiber-købet.

DONGs salg af fibernettet til TDC er ikke populært på Christiansborg. Handlen giver TDC markedsdominans på endnu en netværks-type, og det er for meget, mener flere af folketingets teleordførere.

Venstres teleordfører Torsten Schack Pedersen er klar i mælet: Til ComON siger han, at det kun er TDCs beslutning om at lade fibernettet forblive åbent – altså tilgængeligt for andre operatører på samme måde som kobbernettet er det – der holder selskabet fri af et indgreb.

Både Torsten Schack Pedersen og andre teleordførere har tidligere advaret om konsekvenserne, hvis DONG skulle finde på at sælge sit fibernet til netop TDC.

Tilbage i juni sagde Venstres tele-ordfører således til Børsen, at TDC ville skulle splittes op, hvis den handel gik igennem:

»Køber TDC nettet, mener jeg, svaret er at pålægge selskabet funktionel separation,« sagde han dengang.

Også en række af de øvrige teleordførere fra Dansk Folkeparti over Radikale til Enhedslisten har været særdeles kritiske overfor muligheden for, at TDC køber DONGs fibernet.

Nu er den handel så rent faktisk blevet en realitet. TDC fik med sin underskrift på kontrakten med DONG i går ejerskab af 7000 km nye fiberkabler i hovedstadsområdet, hvor i alt 290.000 husstande umiddelbart vil kunne kobles på.

Trods handlen bliver der dog ikke fremsat forslag om tvangsopslitning af TDC lige her og nu, men et indgreb holdes klar, hvis der skulle blive brug for det:

»De har nu potentialet til at udnytte en stærk markedsposition. Men hvis de gør det, så griber vi ind,« siger Torsten Schack Pedersen til ComON.

Han uddyber, at det er problem, at samme leverandør sidder på så mange forskellige access-teknologier, som tilfældet er det med TDC: Selskabet er dominerende når det gælder danskernes internetforbindelse via kobber-net, coax-net (kabel-tv) og nu også fiber-net i hele hovedstadsområdet og Nordsjælland, hvor en tredjedel af alle landets husstande findes. Kun Wimax og UMTS-net er udenfor TDCs dominans i dette område.

»Det er selvfølgelig problematisk at det er det samme selskab, der sidder på alle access-teknologierne. Hvis de begynder at skrue på priserne og lave krydssubsidiering, så begynder alarmerne. Jeg synes det setup virker faretruende,« siger han.

Torsten Schack Pedersen bebuder, at der skal holdes ”skarpt øje” med TDC i fremtiden.

»Jeg frygtede, at de ville lukke DONGs net (for andre, red), men det har de jo ikke gjort, så jeg er ikke helt oppe i det røde felt. Men hvis de begynder at udnytte, at de nu har en dominerende markedsposition på det her område også, så skal det ikke skorte på indgreb herfra,« lyder det fra Venstres teleordfører.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere