Artikel top billede

Biler kan også hackes gennem dæksensorer

Hackere kan skade eller overvåge bilen.

Moderne bilers dæksensorer, der holder øje med lufttrykket, kan hackes.

Det påviser forskere fra Rutgers University and the University of South Carolina, skriver it-mediet Ars Technica.

De trådløse sensorer, der har været påtvunget biler i USA de sidste to år, kan misbruges til at spore vogne eller fodre bilerne med forkerte data, hvilket får de elektroniske kontrolenheder (ECU) til at gå i udu.

Tidligere har andre forskere fra University of Washington og University of California San Diego hacket ECU'en og fået bilen til både at dytte, fjerne bremseevnen eller hindre bilen i at kunne accelerere.

Forskerne påpeger denne gang, at dæksensorerne er trådløse, så biler i nærheden kan hacke sig ind i bilen system via dæksensorerne. De brugte udstyr for næsten 9000 kroner, deriblandt radiosensorer og software, til at aflytte og påvirke to forskellige systemer til at overvåge dæktrykket.

Sensorerne bærer unikke identiteter, så forsker kunne ved at aflytte sensorerne identificere og spore bilerne fra afstand. Det forlyder dog ikke på hvor stor afstand, det kan lade sig gøre.

Derudover formåede forskerne at få lys i bilens kontrolpanel til at lyse og få hele den elektroniske kontrolenhed til at gå ned. Når angrebet via dæksensorer ikke er så farligt, som angrebet direkte på kontrolenheden, så er det fordi sensorerne kun sender beskeder hvert 60. til 90. sekund, skriver Ars Technica.

Forskningen fra Rutgers University og University of South Carolina bliver præsenteret ved en USENIX-konference denne uge.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere