Dansk software åbner for dialog på nettet

Ny dansk software giver mulighed for at tilføje din personlige kommentar på alle websider - og ejeren kan intet gøre for at forhindre det.

Den unge danske datalog Kim Kortermand i Århus har udviklet et Javascript-baseret program, World Forum, som giver mulighed for at oprette et debatforum og tilføje kommentarer til alle hjemmesider på nettet. Brugerens kommentarer kan læses af alle andre, der bruger World Forum - og hjemmesiden-ejeren kan ikke gøre noget for at forhindre, at brugerne kan skrive deres mening i systemet.

Kim Kortermand fremhæver at systemet eksempelvis gør det muligt at diskutere de politiske partiers valgløfter på deres egen hjemmeside. World Forum er ikke det første system, som kan bruges til at tilføje kommentarer til web-sider - annotering er en af grundideerne bag World Wide Web, som aldrig har nået sit fulde potentiale - men det danske program adskiller sig på flere punkter.

»World Forum er ikke et generisk web-manipuleringsværktøj: Man kan ikke lave vilkårlige ændringer. Man kan "kun" benytte et fuldt moderne forum til at lave indlæg. Det skulle gerne gøre den anvendelig - til forskel fra ubegrænset webannoterings-facilitet,« siger Kim Kortermand til ComON.

Teknisk set fungerer tjenesten ved, at brugeren tilføjer et link til sine bogmærker i browseren, som indeholder en lille stump Javascript-kode (også kaldet en bookmarklet). Den sørger for, at de kommentarer der er gemt i systemet kommer frem, når man besøger hjemmesider på nettet.

»Der kræves ikke ændring af nogen webservere, der kræves ikke ændring af nogen browsere og der kræves ingen installering af software på brugerens pc. Blot et link i ens favoritter eller bogmærker,« siger Kim Kortermand.

En af de første annoterings-tjenester, Third Voice, blev lanceret allerede i 1999, men fik hurtig negativ opmærksomhed og blev sammenlignet med »web-graffiti«. To år senere måtte firmaet lukke og slukke. Men den danske datalog regner med, at hans projekt har bedre chancer for at overleve.

»World Forum imødekommer det sædvanlige anarki-problem ved at beskrive net-etikette og appelere brugerne til at forstå, værdsætte og anvende net-etikette. World Forum respekterer hjemmesiderne grafisk, på den måde at det som bruger er helt klart hvornår World Forum er aktiveret, hvad der er hjemmeside og hvad der er World Forum,« siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere