5 gode råd: Bliv skarp til Skype i arbejdstiden

Skype kan mere, end du lige går og tror.

Artikel top billede

5 gode råd: Bliv skarp til Skype i arbejdstiden

Skype er en af internettets evergreens. I disse dage er det otte år siden, at danske Janus Friis og svenske Niklas Zennström sendte den første version af Skype på gaden.

I dag har Skype 663 millioner registrerede brugere, og for mange af dem er programmet et uundværligt arbejdsværktøj.

Det skyldes blandt andet, at du med Skype kan lave videoopkald i hd-kvalitet, ringe gratis i gnistrende skarp kvalitet og få dit eget telefonnummmer - og dermed lade Skype erstatte dit fastnetnummer.

Men Skype kan muligvis gå hen og blive et endnu bedre arbejdsredskab, hvis du bruger nogle af disse råd.

Sådan deler du dit skærmbillede

1. Ring uden at tilføje dem til kontaktlisten

Nogle folk oplyser deres Skype-navn på både visitkort og i e-mail-signatur.

Det er en god idé at gøre brug af, fordi når du ringer til dem over Skype, får du en væsentligt bedre lydkvalitet end over telefonnettet, og hvis personen sidder i et andet land, kan du tilmed hente ganske fine besparelser på telefonregningen. 

Men det kan virke en smule påtrængende at tilføje en person, som du dårligt nok kender, som en Skype-kontakt. Heldigvis er det muligt at ringe op uden at tilføje vedkommende til din kontaktliste.

Det gør du ved at vælge "tilføj kontakt" i Skype, søge på deres bruger-id og efterfølgende højreklikke og vælge "ring op". Du ringer nu til din kontakt uden at have tilføjet personen til din kontaktliste.

Du kan i øvrigt også sende en besked ved at vælge "Send IM", og det er ofte god kutyme lige at sende en besked, hvor du spørger om lov til at ringe, før du foretager opkaldet. 

Vælger personen alligevel at tilføje dig som kontakt, og vil du helst være fri, kan du vælge at acceptere kontaktforespørgslen af høflighed, men efterfølgende blokere personen. Det gør du ved at højreklikke på personens navn og vælge "bloker". 

2. Del dit skærmbillede

Sidder du og taler med en kunde eller kollega over Skype, kan det nogle gange være besværligt at forklare, hvordan et specifikt problem skal løses. 

Heldigvis behøver du ikke nøjes med at forklare det. Du kan også vise det. Du skal blot klikke på "del skærm", og personen i den anden ende af samtalen kan nu se din skærm. 

Laver du et gruppe-opkald over Skype, kan du også vise din skærm til hele gruppen. Indtil videre kan dette dog kun lade sig gøre med Skype til Mac, og hvis du har et Skype Premium-abonnement. 

3. Ring aldrig til mobiltelefoner

Ring ikke til et dansk mobilnummer, hvis du bruger Skype, men foretag i stedet opkaldet fra din mobil eller fastnettelefon. 

Mobilopkald via Skype er nemlig en bekostelig affære. Et opkald til en dansk mobiltelefon koster intet mindre end 1,75 kroner i minuttet. 

Til gengæld kan det ofte godt betale sig at bruge Skype til at ringe til fastnetnumre i Danmark og i udlandet. Et opkald til et fastnetnummer i både Danmark og USA koster 17 øre i minuttet.

Sådan optager du dine opkald

4. Brug Skype til kundehåndtering

Har du en lille forretning, hvor du ikke har noget fast kontor og arbejder fra skiftende lokationer, kan det være smart at købe dit eget telefonnummer i Skype. 

Med et telefonnummer i Skype modtager du opkaldene direkte på din computer, men dine kunder har indtryk af, at de ringer til et fastnetnummer.

Når arbejdsdagen er slut, lukker du blot ned for din computer og henviser kunderne til din telefonsvarer eller viderestiller opkaldet til et andet nummer.

Her kan du læse, hvordan du opretter dit eget Skype-nummer og viderestiller dine opkald

Med dit eget nummer i Skype giver det dig desuden den fordel, at dine kunder kan komme i kontakt med dig på et dansk nummer til normal takst, selv om du opholder dig i udlandet. 

Ønsker du ikke at bruge penge på et telefonnummer i Skype, kan du også vælge blot at indsætte en knap på din hjemmeside eller din e-mail-signatur, som dine kunder blot skal klikke på for at foretage et Skype-opkald til dig. Du kan finde en Skype-knap på Skypes hjemmeside.  
 


5. Optag dine opkald 

I nogle konflikter kan det vise sig at være påstand mod påstand, og i den slags sitautioner vil vi ønske, at vi havde optaget vores samtale. 

Optagelser af telefonopkald er let at sætte i system i Skype.

Du kan bruge programmet Call Recorder, der er et tilføjelsesprogram til Skype. Med Call Recorder kan du enten vælge kun at optage opkald, når du trykker på den røde optageknap, eller sætte programmet til systematisk at optage alle dine opkald. 

Hvis du vil undgå, at din computer bliver fyldt med dine forgæves opkald, hvor telefonen ikke bliver taget, kan du indstille Call Recorder til kun at gemme opkald, der er længere end eksempelvis 5 eller 10 sekunder.  

Og for en god ordens skyld skal vi måske nævne, at det i Danmark er fuldt lovligt at optage telefonsamtaler uden at oplyse om det, så længe du blot selv er en deltager i samtalen.

Call Recorder koster lidt over 100 kroner (19,95 dollar), men kan også downloades i en gratis prøveversion.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job