Sådan skal Windows 8 starte hurtigere

Det kommende Windows 8 starter 30-70 pct. hurtigere end forgængeren. Læs her, hvordan Microsoft vil forkorte boot-tiden.

Artikel top billede

(Foto: Lou Dematteis)

Hver eneste gang Microsoft kommer med en ny udgave af Windows, lover softwarefirmaet at operativsystemet nu skal starte hurtigere end den sidste version. Det gælder også med det kommende Windows 8, hvor Microsoft nu lover at boot-tiden er forkortet med 30-70 pct. i forhold til forgængeren.

Det sker med en kombination af den normale system-opstart og den dvale-modus (hibernation), som allerede findes i Windows.

Når man lukker Windows 8 bliver alle aktive user sessions og programmer afsluttet ligesom det sker i Windows 7.

Men den såkaldte System Session - også kaldet Session 0 - bliver ikke afsluttet. Den bliver gemt på harddisken i en særlig hibernate-fil. I modsætning til den normale dvale-modus er der væsentlig færre data, der skal skrives på harddisken, fordi den aktive user session og hukommelsens indhold ikke bliver gemt.

Denne hibernate-fil - som altså er meget mindre end med den sædvanlige dvale-modus - bliver så indlæst under opstarten, og det skulle gå meget hurtigt.

Microsoft fortæller også, at alle processorens kerner arbejder parallelt under indlæsning af hibernate-filen.

På systemer med SSD (Flash-disk) og en optimeret UEFI-implementering i stedet for BIOS skulle det være muligt at starte ekstremt hurtigt.

Som Microsoft beskriver i sin Building Windows 8-blog, er det stadig muligt at tvinge systemet til en normal nedlukning med shutdown.exe og /full. Det er også muligt at indstille, at Windows 8 skal bruge den samme start/luk-procedure som forgængeren.

Ifølge Microsofts egne tal vælger 57 pct. af desktop-brugerne at lukke deres computer, 42 pct. bruger sleep-modus og kun 1 pct. sætter den i dvale-tilstand under Windows 7. For notebook-brugere er det 11 pct., der bruger dvale-tilstand når de forlader computeren.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

SOS Børnebyerne

Senior Web Performance Specialist

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS