Hvad er bedst - Linux eller Windows?
Svaret på det spørgsmål afhænger ofte af smag og behag - og man fristes næsten til at tilføje: religiøs overbevisning.
Men ifølge en beregning, som vores kolleger fra det svenske Techworld har lavet, er Linux det billigste styresystem af de to at anvende.
Med udgangspunkt i et fiktivt eksempel har Techworld udregnet, hvad det vil koste for en virksomhed at bruge Windows og Linux.
Inklusiv 30 servere
Virksomheden i eksemplet skal oprette 200 brugere til sine medarbejdere og installere 30 servere, hvor af den ene er en mail-server.
Til det formål har de brug for at hyre fire teknikere, hvor to af dem skal arbejde med serverne, og de to andre skal håndtere de ansattes computere.
I sammenligning står valget mellem en Window 7-løsning med Windows Server 2008 og Linux Red Hat Enterprise.
Prisen på de to produkter sammenlignes over en tre-årig periode og er inklusive alle udgifter. Ud over licensafgifterne er det eksempelvis produktsupport og oplæring af teknikkerne, men også kontorpakker er inkluderet i udregninger. I Windows-eksemplet er det inklusive Office-pakken, mens der i Linux-eksemplet bliver brugt det gratis OpenOffice.
Techworlds beregninger viser, at det over den tre-årige periode ville koste virksomheden 1.676.900 svenske kroner (cirka 1,4 millioner danske kroner) at vælge Windows-løsningen, mens Linux vil koste virksomheden 1.100.733 (cirka 930.000 danske kroner).
Office-pakken koster kassen
Det er dog værd at bemærke, at Office-pakken er den store synder i Windows-miljøet, hvor kontorpakken står for næsten halvdelen af udgifterne.
Derfor kan du i realiteten gøre det mindst lige så billigt, hvis du vælger Windows med det forbehold, at du fravælger Office-pakken og i stedet gør brug af OpenOffice eller en lignende gratis kontorpakke til Windows.
Virksomheden i Techworlds udregning anvender hverken virtualisering eller cloud computing.
Men er din virksomhed mindre end den, som er nævnt i det svenske eksempel, kan du meget vel droppe snakken om at indkøbe servere og i stedet flytte nogle af dine services ud i skyen i stedet.
Eksempelvis kan du overveje at droppe mailserveren, som Søren Rasmussen fra reklamebureauet Rosenloeve i Slagelse har gjort. Du kan læse hans historie her.
Læs hele Techworlds undersøgelse her.