Derfor vil Danmarks mest dominerende it-hus fortsætte med at vokse

"Til dem, der har, skal mere gives..."

Artikel top billede

Forhandlergiganten Ata fortsætter med at vinde markedsandele i den danske it-kanal.

For et år siden kunne ComONs søsteravis CRN fortælle, at landets største forhandler, Atea, havde rundet ti procent af den samlede it-omsætning i Danmark.

Koncernens seneste to kvartalsregnskaber viser, at Atea fortsat vinder betydelige markedsandele. Det hænger ifølge senioranalytiker i IDC, Anders Elbak, sammen med, at Atea under krisen udnytter sin i forvejen store volumen.

»Atea har en størrelse og kapital til at få bedre kreditter end både mindre og mellemstore forhandlere. Det giver nogle konkrete fordele, som gør livet lettere for dem,« siger Anders Elbak.

Især i 2. kvartal har der været fart på Ateas forretning.
Produktsalget er steget med ti procent, mens konsulent- og serviceforretningen er vokset med 15 procent sammenlignet med samme kvartal i fjor.

Dermed ligger væksten i Atea klart over IDCs forventninger til den generelle markedsudvikling i Danmark på kun godt fire procent.

»Atea arbejder målrettet med services knyttet til deres produktsalg. Samtidig køber de sig til ekspertise indenfor udvalgte nichemarkeder. Det giver også større muligheder for salg af services,« siger Anders Elbak, som peger på forårets opkøb af storage-specialisten SCT, ligesom man i august fjor fortærede Belle Balance, som var en stærk spiller på markedet for lønpakker.

Atea har desuden en solid base på det offentlige marked via eksklusivaftaler med SKI og Finansministeriet. Ifølge Anders Elbak kommer mere end en tredjedel af Ateas omsætning fra offentlige kunder, hvilket er markant over gennemsnittet i it-kanalen.

Både blandt producenter, distributører og forhandlere er der stigende bekymring for Ateas fremmarch, som flere frygter kan ende med at rive it-kanalen fra hinanden.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Dalmatic TNV A/S

Dygtig svagstrømsingeniør

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job