Teenager hackede Dansk Folkeparti

"Jeg advarede dem".

Artikel top billede

I begyndelsen af 2011 blev DFs hjemmeside for en stund udskiftet med videoer af nøgne mænd og et billede af en niqab-klædt kvinde, da siden blev hacket.

Mistanken pejede mod danske politiske modstandere eller udenlandske hackere, men synderen skulle i stedet findes et helt andet sted. På Orkesterefterskolen i Holstebro.

Politiet fandt frem til, at det digitale indbrud var sket fra skolens netværk, og en 15-årig dreng kan se frem til en dom i sagen. Det skriver Dagbladet Holsterbro Struer.

Den daværende kun 14-årige skoleelev er blevet dømt for i to omgange at have hacket Dansk Folkepartis hjemmeside.

Halvandet års fængsel

Politiet var klar til at afhøre alle skolens elever, men det blev ikke nødvendigt. En elev, som forstanderen omtaler som "talentfuld" meldte sig frivilligt og indrømmede sin skyld.

"Han indrømmede alt. Han fortalte også, at da først havde fundet ud af, at han faktisk kunne komme ind på hjemmesiden, så havde han ringet til partiet og fortalt dem om den dårlige sikkerhed. Men de havde ikke reageret. Efterfølgende gjorde han så det, som han gjorde," fortæller skolens forstander Charlotte Borchorst Faurschou til det lokale dagblad.

Strafferammen for drengens lovbrud er bødestraf og op til halvandet års fængsel.

Om drengens kontakt til partiet bliver betragtet som en formildende omstændighed i forhold til strafudmålingen er uvist.

"Det er jo op til retten at bestemme, men det kan ikke afvises. Det er jo en ung mand, så formodentlig får han en betinget dom," siger anklager Tina Ørskov Petersen fra Midt- og Vestjyllands Politi til ComON

Sagen skulle have været afgjort i denne uge men er blevet udsat, fordi drengens advokat, der først fornyligt er blevet udpeget, ikke kunne møde op.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S