Teenager hackede Dansk Folkeparti

"Jeg advarede dem".

Artikel top billede

I begyndelsen af 2011 blev DFs hjemmeside for en stund udskiftet med videoer af nøgne mænd og et billede af en niqab-klædt kvinde, da siden blev hacket.

Mistanken pejede mod danske politiske modstandere eller udenlandske hackere, men synderen skulle i stedet findes et helt andet sted. På Orkesterefterskolen i Holstebro.

Politiet fandt frem til, at det digitale indbrud var sket fra skolens netværk, og en 15-årig dreng kan se frem til en dom i sagen. Det skriver Dagbladet Holsterbro Struer.

Den daværende kun 14-årige skoleelev er blevet dømt for i to omgange at have hacket Dansk Folkepartis hjemmeside.

Halvandet års fængsel

Politiet var klar til at afhøre alle skolens elever, men det blev ikke nødvendigt. En elev, som forstanderen omtaler som "talentfuld" meldte sig frivilligt og indrømmede sin skyld.

"Han indrømmede alt. Han fortalte også, at da først havde fundet ud af, at han faktisk kunne komme ind på hjemmesiden, så havde han ringet til partiet og fortalt dem om den dårlige sikkerhed. Men de havde ikke reageret. Efterfølgende gjorde han så det, som han gjorde," fortæller skolens forstander Charlotte Borchorst Faurschou til det lokale dagblad.

Strafferammen for drengens lovbrud er bødestraf og op til halvandet års fængsel.

Om drengens kontakt til partiet bliver betragtet som en formildende omstændighed i forhold til strafudmålingen er uvist.

"Det er jo op til retten at bestemme, men det kan ikke afvises. Det er jo en ung mand, så formodentlig får han en betinget dom," siger anklager Tina Ørskov Petersen fra Midt- og Vestjyllands Politi til ComON

Sagen skulle have været afgjort i denne uge men er blevet udsat, fordi drengens advokat, der først fornyligt er blevet udpeget, ikke kunne møde op.

Læses lige nu

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Senior Director, People & Culture

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Domain and Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S