WM-data køber sig ind på sygehusmarkedet

Med opkøb af århusianske B-Data har WM-data skabt en stor dansk leverandør af it-sundhedsydelser. WM-data overtager ansvaret for B-Datas 65 medarbejdere, der fremover vil arbejde i WM-datas Healthcare-afdeling. Målet med købet er ifølge WM-data på længere sigt at skabe den førende it-sundhedsleverandør i Danmark.

»Med købet af B-Data får vi adgang til flere ressourcer, produkter og kompetencer, som kan befæste og udvide vores position på sundhedsmarkedet. Købet er en naturlig konsekvens af vores strategi om at være den førende leverandør af it-systemer, der understøtter alle kliniske arbejdsgange i sundhedssektoren. Vi får nu en meget stor og bred kompetence inden for sundhedssektoren - og vi er overbeviste om, at kunderne vil modtage nyheden positivt,« siger adm. direktør i WM-data, Jesper Scharff.

B-Data blev etableret i 1983 og har udelukkende beskæftiget sig med at udvikle it-løsninger til de danske sygehuse. Efter købet har WM-data Healthcare knap 100 medarbejdere, hvilket målt på antal medarbejdere og omsætning gør afdelingen til en af de største leverandører på det danske marked for it-sundhedsydelser.

»Kombinationen WM-data og B-Data vil sikre, at sygehusene har en særdeles kompetent leverandør. Vi har alle amter og H.S. som kunder, og i samarbejde med disse har vi opbygget vores spidskompetence inden for de centrale sundheds-it-områder, blandt andet journalsystemer og de patientadministrative systemer, der leverer data til styring af det danske sundhedsvæsen,« forklarer direktør i B-Data, Niels Knudsen.

For at sikre kontinuitet kunde- som produktmæssigt, fortsætter B-Datas hidtidige ejere, Lis Hovgaard og Niels Knudsen, hos WM-data, oplyser selskabet.

Netcompany A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S