TJ Data rekonstrueret efter betalingsstandsning

En akkordaftale med kreditorerne reddede TJ Data efter en betalingsstandsning i marts. Men virksomheden har bevaret optimismen og regner med at komme ud af 2010 med et overskud.

Artikel top billede

En halvering af medarbejderstaben og en billigere husleje er to af hovedingredienserne i den slankekur, som Odense-forhandleren TJ Data har været tvunget på for at komme igennem hårde tider.

”Vi er meget positive. Som det ser ud nu, kommer vi igennem 2010 med et overskud på driften,” siger TJ Datas direktør, Johnny Nielsen.

TJ Data kom ud af 2009 med et underskud på 665.000 kroner, viser årsrapporten. Omsætningen oplyses ikke. Ifølge Johnny Nielsen er det finanskrisen, der har tvunget virksomheden i knæ.

Nu er medarbejderstaben skåret ned fra 10 til 5, og TJ Data har forhandlet sig frem til en billigere husleje.

Trods optimismen er der stadig hårde tider i vente som følge af betalingsstandsningen.

”Alene regningen til advokat og revisor løber op i 375.000, så det har været en dyr omgang”, siger Johnny Nielsen.

TJ Data lever af at sælge pc-udstyr og service til private og offentlige virksomheder. Virksomheden er en del af CBC-kæden, der består af mere end 65 uafhængige butikker landet over.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Københavnsområdet

    Frode Laursen A/S

    Systemadministrator

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland