AT&T køber tysk-ejede T-Mobile

39 milliarder dollar ligger AT&T på bordet for Deutsche Telekoms amerikanske datterselskab.

Deutche Telekom har solgt sit amerikanske datterselskab, mobiloperatøren T-Mobile, til den amerikanske telegigant AT&T for den nette sum af 39 milliarder dollar (205 milliarder danske kroner).


Det betegnes allerede som den største virksomhedshandel i år.


Konkurrenter er allerede begyndt at råbe op om, at handlen gør AT&T til en dominerende spiller på det trådløse marked i USA.
Deutsche Telekom for 25 milliarder dollar i kontanter og 14 milliarder dollar i aktier for at sælge sit amerikanske datterselskab.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere