Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Nets har også politianmeldt Diamond Data

Selv om Diamond Datas hjemmeside ser aktiv ud, blev der lukket for betalingsoverførsler d. 24. januar, understreger Nets (det tidligere PBS), der sammen med bankerne står tilbage med regningen.

Det bliver bankerne og Nets, der kommer til at sidde med den økonomiske sorteper efter onlineforhandleren Diamond Data, der lige nu har mere end 20 politianmeldelser på nakken for bedrageri.

»Vi lukker automatisk for overførslerne, når vi oplever et for stort niveau af såkaldte chargebacks. Det vil sige, når antallet af kunder, der ønsker at trække betalinger tilbage, overstiger et vist niveau i forhold til omsætningen på siden,« siger Nets pressechef Søren Winge, der af forretningsmæssige hensyn ikke ønsker at præcisere niveauet inden Nets indgriben.

Han fortæller, at Nets selv har sendt en politianmeldelse af sted mod onlineforhandleren efter konstateringen af mistænkelige forhold.

Og selv om hjemmesiden stadig er aktiv, understreger han, at det ikke længere er praktisk muligt at gennemføre betalinger.

»Selv om hjemmesiden ser åben ud, så har man siden den 24. januar ikke kunnet gennemføre betalinger på siden. Kunder, der har købt inden den dato, kan gå i banken og lave en indsigelse,« fortæller pressechef i Nets, Søren Winge og tilføjer, at det er bankerne og Nets, der hænger på regningen.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere