Retssagen mod Service Providers direktør, Lars Persson, blev en kort fornøjelse for dommeren og anklagemyndigheden.
Hovedpersonen dukkede ikke op i Glostrup Ret klokken halv to i dag, hvor han stod anklaget for i 2007 at have stjålet kundeoplysninger fra sin arbejdsplads – det nu krakkede Compare Support, hvor han var ansat som servicechef.
De fire vidner fik dermed ikke mulighed for at afgive vidneforklaring, og det tog ikke mere end et kvarters tid, før retssagen blev lukket ned.
Af det korte møde fremgik det dog, at tyveriet af kundeoplysninger vurderes at have dannet hele grundlaget for Perssons oprettelse af Service Provider. Kurator har den 11. oktober opgjort boet efter Compare Support, og der er rejst et krav om erstatning på 2,4 millioner kroner. Anklageren har krævet at Persson får en bøde på 100.000 kroner.
Mens CRN i går beskrev, at Lars Persson kunne slippe ustraffet for udeblivelsen, viste det sig ved dagens retsmøde, at retten alligevel kunne idømme Persson en såkaldt udeblivelsesdom.
Det skyldes en åbning i retsplejeloven.
Under det korte retsmøde i dag fremgik det nemlig, at Lars Persson har forsøgt at få beskikket en forsvarer. Da forsvareren har taget kontakt til retten, vurderer retten, at der foreligger tilstrækkelig dokumentation til at bevise, at Lars Persson har været informeret om retssagens tid og sted.
Så selv om retten ikke har foretaget en lovlig forkyndelse af retssagen overfor Persson, kan han alligvel se frem til en udeblivelsesdom.
Der vil blive afsagt dom i sagen på næste torsdag klokken 13.