Commodore-pcen genopstår

Det gamle computermærke Commodore genopstår nu i nyt design. De første nye Commodore-computere bliver fremvist på Cebit.

Navnet Commodore skal fremover bruges til at markedsføre spil-computere i high-end-klassen. Firmaet Commodore International Corporation (CIC) har købt rettighederne til navnet og lancerer nu en serie af spil-computere under navnet Commodore Gaming. De første af de nye modeller bliver præsenteret på Cebit-messen i Hannover.

Det specielle ved de nye computere er, at kunden kan vælge mellem 50 forskellige folier til kabinettet med farverige motiver fra populære spil som Ghost Recon, Supreme Commander og Elveon. Senere er det tanken, at kunderne kan uploade deres egne billeder til producentens hjemmeside og bestille en computer, hvor billedet er trykt på kabinettet.

De nye computere bliver udstyret med Intel Core Extreme QX6700 fire-kerne-processorer, to GeForce 8800 GTX-grafikkort og Asus-bundkort med nForce-680-SLI-chipsæt og 4 GB hukommelse. Commodore har desuden monteret en gigantisk køleenhed under navnet Ice Cube Cooling.

Bortset fra navnet har pc-producenten dog ingen forbindelse til de gamle Commodore 64 og Commodore Amiga-computere, som havde deres storhedstid i 1980'erne. Det menes at de nye Commodore-maskiner kommer på markedet til sommer.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S